Otváracie zvodidlo SAB

Popis zvodidla

Jedná sa o otváracie obojstranné zvodidlo pozostávajúce zo:

  • Stĺpiky sú vždy vo dvojiciach, sú vzájomne spojené a vytvárajú tak rám. V spodnej časti majú pätné dosky, ktorými sa opierajú voľne o spevnený povrch. Vzájomná vzdialenosť stĺpikov (rámov) je 1,33 m.
  • Zvodnice - zvodidlo pozostáva z dvoch zvodníc tvaru trojvlny, pod ktorými je ešte pomocná zvodnica uzavretého profilu. Zvodnica aj uzatvorený profil sú uchytené k stĺpikom.
  • Moduly - jeden modul je vopred zmontované zvodidlo dĺžky 4,34 m (výkres modulu na stiahnutie v pravej časti tejto stránky, sekcia "Výkresy"). Pri použití napr. 10 modulov je tak možné dosiahnuť veľkosti otvoru pre prejdenie 43,40 m. Každý modul sa pohybuje po štyroch kolieskach a jeho pohyb zvládnu vlastnými silami dvaja pracovníci. Moduly sa k sebe vzájomne spájajú dvoma čapmi ø 40 mm s dĺžkou 0,74 m.

Kotevné stĺpiky

  - Každý modul je do podkladu kotvený jedným stĺpikom (trúbkou) ø 83/3 mm dlhým 2,00 m do hĺbky 0,80 m. Poloha kotviaceho stĺpika je v blízkosti krajnej dvojice stĺpikov modulu. Táto rúrka sa zhora stredom modulu zasunie do oceľovej objímky osadenej v podklade. Pre objímku sa najprv do podkladu vyvŕta otvor, do ktorého sa vloží rúrka (objímka) ø 102/4 mm dlhá 1,03 m. Kotvové stĺpiky ø 83/3 mm sa pri demontáži vyťahujú z objímky pomocou lanka a navijaka. Lanko je uchytené k dolnej časti stĺpika a točením kľukou navijaka sa stĺpik vyťahuje.
 • Krajné kotevné časti - na začiatku a na konci má otváracie zvodidlo kotevnú časť. Moduly sa k týmto častiam pripájajú dvoma čapmi, ktoré tvoria pánty. Každá krajná kotevná časť sa do podkladu kotví tromi zaberanenými profilmy IPE 120 dĺžky 1 m a 2 m. Zvodidlo možno otvoriť na ktorúkoľvek stranu.
 • Kolieska - Podobne ako kotevné stĺpiky sa vyťahujú aj kolieska, na ktorých sa moduly pohybujú. Kolieska teda nie sú na zemi, ale ak je zvodidlo zmontované, kolieska sa vytiahnu cca do úrovne spodnej pomocnej zvodnice.

Technické parametry

 • Výška zvodidla: 1110 mm
 • Šírka zvodidla: 500 mm
 • Dĺžka modulu: 4340 mm
 • Osová vzdialenosť stĺpikov: 1330 mm

Využitie zvodidlá

Umiestnenie zvodidla do stredného deliaceho pásu (SDP)

Predpokladá sa použitie v stredných deliacich pásoch a v iných deliacich pásoch, kde sú protismerné (alebo tiež súbežné smery) rozdelené zvodidlom (alebo zvodidlami) a je požiadavka na ich otvorenie.

Otvorenie zvodidlá

Otvorenie zvodidla je veľmi jednoduché a je znázornené na výkrese na stiahnutie hore v pravej časti tejto stránky, sekcia "Výkresy". Vykonáva sa ručne dvoma alebo troma pracovníkmi. V zásade existujú dva spôsoby otvárania. Jeden spôsob spočíva v odvezeniu (odtlačeniu) jedného alebo viacerých modulov pozdĺž existujúcich nerozmontovaných modulov. Tak nedôjde k obmedzeniu prevádzky na priľahlých pruhoch. Druhý spôsob spočíva v otvorení celého otváracieho zvodidla. Pánty sú totiž len v mieste kotviacich koncov. Prvý spôsob je vhodný napríklad pri potrebe núdzového prejdení hasičského vozidla. Druhý spôsob sa volí pri prevedeniu dopravy do protismerného jazdného pruhu. Otvorenie len niekoľkých modulov (otvorením sa myslí otáčanie zvodidla okolo pántov) nie je možné. Vždy je potrebné otvoriť celé zvodidlo.

Podrobný popis zvodidla

Podrobný popis zvodidla nájdete v TPV 1/2009,  vo výkresoch k stiahnutiu hore v pravom stĺpci tejto stránky, sekcia "Výkresy" a "Ostatné" a v montážnom manuálu - práve prebieha úprava.

Údržba zvodidla

Pre dodávku, skladovanie, osadzovanie, odsúhlasenie, prevzatie, opravy a údržbu zvodidla platí TKP kapitola 11, "Zvodidlá, zábradlia a tlmiče nárazu". V rámci údržby sa odporúča dvakrát ročne premazať zdvíhací mechanizmus koliesok a kladkostroj zdviháka kotvenia. Raz ročne sa odporúča kontrola, či idú ľahko vytiahnuť kotevné stĺpiky. V prípade nejasností požiada správca komunikácie firmu RENA NOVA, s.r.o. o radu či zaistenie nápravy. Všetky ostatné detaily sú konštruované tak, aby nevyžadovali údržbu. Ak v zimnom období dôjde k primrznutiu napr. pätových dosiek k podkladu, postačí poklepať kladivom, pretože všetky diely sú oceľové. Dodávame všetky náhradné diely pre opravu a výmenu.

Výrobca

 

Pre zaslaní rýchleho dotazu alebo zobrazenie kontaktných údajov
kliknite na nasledujúce tlačidlo

Tato stránka v rámci poskytovaní služeb využívá cookies, pokračováním v návštěvě stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací, včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete zde.